Kurz KONFLIKT AKO ŠANCA


4-hodinový zážitkový kurz vychádzajúci z princípov Nenásilnej komunikácie


7. mája 2022

ONLINEKurz vám sprístupní model Nenásilnej komunikácie podľa Marshalla Rosenberga a pomôže vám interaktívnym a zážitkovým spôsobom pochopiť, prečo si niekedy s inými ľuďmi nedokážeme porozumieť, kde leží náš nevyužitý potenciál vo vyjadrovaní svojich myšlienok, pocitov a potrieb a nasmeruje vás na cestu celkového ozdravenia medziľudských vzťahov.

Riešili ste konflikty (aj tie vnútorné) doteraz tak,
- že ste ich obchádzali, alebo utekali od nich
- tvárili sa, že vlastne neexistujú
- s úsmevom na tvári boli k druhým milí a potom ste v noci nemohli spávať
- druhú osobu ohovárali a hľadali si spojencov
- dovolávali sa rozumu
- išli do protiútoku
ale nefungovalo to? Alebo to na nejakú dobu fungovalo, ale už vám to nevyhovuje a už chcete hľadať lepšie riešenia?

Nenásilná komunikácia nás oslobodzuje od našich navyknutých vzorov správania v komunikácii s druhými, ako aj v komunikácii samých so sebou. Je založená na predpoklade, že ľudia sa uchyľujú k násiliu len vtedy, keď nepoznajú iné prostriedky, ako uspokojiť svoje potreby. Pritom nejde o násilie fyzické, násilie začína už v našich myšlienkach.

Nenásilná komunikácia nás učí:
- získať spojenie s tým, čo sa deje v našom vnútri, ale aj vo vnútri nášho partnera, dieťaťa rodiča, kamaráta, kolegyne, či klienta
- počúvať očami, ušami i srdcom
- vyjadriť čo cítim, a čo potrebujem bez hanby, či strachu z odmietnutia

Keďže je dôležité, aby ste sa počas kurzu cítili príjemne, mieru zdieľania svojich osobných zážitkov si určíte sami.

Viac o Nenásilnej komunikácii sa môžete dozvedieť na www.nenasilne.sk alebo www.cnvc.org.

-------------------------------------------------
KDE : Online cez ZOOM-Online konferenciu
KEDY: 7. mája 2022 - sobota
ČAS: 14:30 - 18:30
CENA: 15 - 30 € (max. 8 účastníkov)
PRIHLÁŠKY: lenka.fikarova@googlemail.com alebo cez formulár

Ak by cena bola pre Vás prekážkou, ozvite sa, riešenie nájdeme.
-------------------------------------------------

LENKA FIKAROVÁ
Učiteľka a lektorka kurzov komunikácie. Aktívne sa venuje Nenásilnej komunikácii od roku 2013 (v procese medzinárodnej certifikácie). Absolvovala základný výcvik v modeli Virginie Satirovej (rodinná systemická terapia a rast), základný výcvik Procesorientovanej psychoterapie a výcvik Životných máp. Aktuálne sa vzdeláva v modeli Systém vnútornej rodiny (Internal Family System podľa Richarda Schwartza)

"Pracujem ako učiteľka a lektorka a Nenásilnú komunikáciu tým pádom používam každý deň. Je veľmi podporná aj pre moju poradenskú prácu (terapie). Veľmi mi pomohla nájsť s deťmi spoločnú reč aj v tých náročnejších situáciách, ktorých je na školách bohužiaľ dosť. Ale v prvom rade je to balzam pre mňa samú – učí ma komunikovať s mojím vnútrom, cítiť naplno emócie a prijímať ich posolstvá. Riadim sa pravidlom, že empatia voči sebe a aj druhým je dôležitejšia ako slová. Mlčať a len počúvať je často omnoho lepšie. A vtedy, keď sa mi práve nedarí žiť podľa vlastných ideálov, pripomeniem si výrok Marshalla Rosenberga, autora Nenásilnej komunikácie: “Anything worth doing is worth doing poorly” (Všetko, čo má zmysel aby sme to robili, má zmysel robiť aj nedokonalo.)"